Arabada Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar?

admin
Eylül 29, 2019

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemesi ile birçok kişi sigara yasağından haberdar olmuş ve bu konuda eleştirilerini dile getirmişti. Haberimizde Arabada Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar, Sürücü Yanındaki Yolculara Sigara Cezası var mı gibi konuların cevabını bulabileceksiniz.

Aslında arabada sigara içmenin cezası 2013 yılında 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun Kapsamında karara bağlanmış fakat uygulanmıyordu.  Yeni düzenleme ile emniyet teşkilatı denetimlerine başlayarak bundan sonra araçta sigara içen sürücüler için ceza kesecekler.

Arabada Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar?

4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun Kapsamında sigara içen taksi, özel araç, kamyon, kamyonet kısacası tüm ulaşım aracı sürücüleri dahil 153 TL para cezası uygulanacaktır.

Sürücü Dışındaki Kişi Veya Kişiler Sigara İçebilir Mi?

2013 Yılında uygulanan yasa gereği sadece sürücülere sigara içme cezası uygulanmaktaydı fakat 1 Ekim 2019 yılında yürürlüğe girecek kanun gereği Sürücü dışındaki yolculara da sigara içme cezası 153 TL olarak uygulanacaktır.

Hangi Ülkelerde Arabada Sigara İçmek Yasak

Aslında ülkemizde uygulanmasına yeni başlansa da birçok gelişmiş ülkelerde bu uygulamanın uzun yıllardır gerçekleştiğini görebiliriz. Bazı ülkelerde örnek olarak Amerika ve Fransa gibi araç içerisinde 18 yaşından küçük bir yolcu varsa ve sürücü sigara içiyorsa (Fransada 35 Euro) para cezasına çarptırılıyor.

Kanada, Güney Afrika, Avustralya, ABD, Fransa gibi ülkelerde araçta 18 yaşının altında çocuk varsa sigara içmeleri yasak.

Motorlu Taşıtlar Sınavı Başvuru Tarihi
1-10 Ağustos

Üye OlŞifremi Unuttum